Element ten jest elementem pasywnym (czyli takim który nie wytwarza energii elektrycznej) i liniowym (jego charakterystyka na osi jest liniowa). Ma on za zadania przede wszystkim ograniczać prąd płynący w obwodzie, zamienia energie elektryczną na cieplna, czyli po prostu grzeje się i tak traci energie.
Jednostką wartości rezystora jest głównie Ohm [Ω], czyli jednostka #rezystancji (podczas doboru opornika bierze się także pod uwagę jego moc ale o tym kiedy indziej), to dzięki tej wartości korzystając z prawa Ohma możemy dobrać prąd jaki chcemy otrzymać w układzie.
Symbol rezystora
Pierwsza z nich to połączenie szeregowe wyglądające następująco:
Służy ono zwiększeniu rezystancji. Wartość jaką mają połączone tak rezystory jest po prostu ich sumą. Przykładowo jeśli R1=10Ω R2=5Ω R3=5Ω to rezystancję zastępcza układu wylicza się następująco: Rz=R1+R2+R3=10Ω+5Ω+5Ω=20Ω
Policzone tak rezystory możemy przedstawić jako jeden będący ich sumą
Drugą możliwością jest połączenie równoległe, mające na celu zmniejszenie rezystancji
W takim wypadku rezystancję liczymy z innego wzoru:
Łączną wartość równoległych rezystorów również możemy przedstawić na schemacie jako jeden.
Jeśli na razie nie możesz się w tym połapać nie martw się, w następnym wpisie pokażę Ci przykładowe obliczenia układów rezystorów i na pewno to załapiesz.
#rezystancja - oporność, wielkość określająca zależność miedzy napięciem a prądem, gdy napięcie jest stałą wartością, im większą dobierzemy rezystancje tym mniejszy prąd popłynie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz