poniedziałek, 2 lipca 2018

Rezystor Kod paskowy

Są 2 sposoby na zmierzenie wartości opornika, pierwszą jest użycie miernika, drugą odczytanie jego wartości za pomocą kolorów pasków jaki posiada.
Dzisiaj skupimy się na metodzie nr.2 Ponieważ jest nieco trudniejsza ale nie potrzebujemy do niej dodatkowego sprzętu.
tabela kolorów i ich wartości przedstawia się następująco: 
 
Każdemu kolorowi przypisana jest liczba, mnożnik lub tolerancja, aby odczytać prawidłową wartość opornika trzeba wiedzieć, który pasek z kolei jest liczbą, a który mnożnikiem. Pasek znajdujący się w większej przerwie od innych pasków rezystora jest paskiem tolerancji, pokazuje w ilu % wartość opornika może odbiegać od jego znamiennej wartości, jest ostatnim paskiem. kolor przed paskiem tolerancji jest mnożnikiem wartości które są podane na pierwszych kolorach, dużo łatwiej to zrozumieć na przykładzie.
Rezystor o kolorach żółty-filetowy-pomarańczowy--złoty ma wartość 47KΩ i tolerrancji 5% (złoty pasek znajduje się dalej od innych). Czemu? Ponieważ żółty-filetowy-pomarańczowy--złoty =
4,7,1000,5. pierwsze 2 liczby to wartość, trzecia to mnożnik a ostatnia to tolerancja. Dla przykładu:

oporniki mają kolory kolejno: czerwony-czerwony-czarny-srebrny--brązowy czyli 2, 2, 0, 0.01 czyli 220Ω X 0,01 = 2,2Ω  tolerancja 1%


                                                               



Liczenie rezystorów - zwijanie obwodów

Liczenie rezystancji zastępczej wiąże się ze zwijaniem obwodu czyli w tym przypadku zastępowaniem kilku rezystorów symbolem jednego opornika mającego wartość rezystancji równej połączeniu danych rezystorów

Dla szeregowego połączenia rezystorów wygląda to następująco:

Jak widzimy każdy opornik ma wartość 1KΩ czyli 1000Ω. Sumę 2 szeregowo połączonych rezystorów można przedstawić jako 1 rezystor w wartości będącej sumą ich rezystancji czyli w tym wypadku 1KΩ+1KΩ=2KΩ.
Ze schematu w którym były 4 rezystory zrobiliśmy schemat z 3 w którym ostatni opornik odpowiada sumie dwóch, dalej postępujemy analogicznie zwijając obwód do momentu w którym zostanie 1 opornik równy sumie wszystkich 4. W tym wypadku rezystancja zastępcza jak łatwo policzyć wynosi 4KΩ.


Dla połączenia równoległego sprawa nieco się komplikuje, przyczyną tego jest fakt że nie możemy tak jak w połączeniu szeregowym po prostu dodać wszystkich oporników do siebie a ponadto wzór na łączną rezystancje równoległą jest trudniejszy.


Zwijanie obwodu musi tutaj zachodzić co dwa rezystory, czyli ostatni rezystor zwijamy z przedostatnim, potem 2 ostatnie który zostały zwinięte z drugim, a na koniec sumę 3 zwiniętych z pierwszym.
Dla 2 ostatnich łączna wartość ich rezystancji wynosi ze wzoru (R1*R2)/(R1+R2)=(1kΩ*1kΩ)/(1kΩ+1kΩ)=500Ω
Widzimy że łączna wartość 2 takich samych oporników połączonych równolegle to dokładnie połowa wartości jednego z nich.
Mamy teraz zamiast 4 równoległych rezystorów 3, dalej postępujemy analogicznie











Następnym możliwym wariantem jest obwód mieszany, czyli taki który zawiera połączenia równoległy i szeregowe, wygląda następująco:


.Aby obliczyć rezystancje zastępczą zwijamy najpierw rezystory równoległe, wiemy już że skoro są takiej samej wartości to ich łączna rezystancja będzie równa połowie jednego z nich, skoro więc oba mają wartość 1KΩ to ich rezystancja zastępcza wyniesie 500Ω. Kiedy zwinęliśmy równoległe oporniki obwód z mieszanego zmienił się w szeregowy, a rezystancją zastępczą oporników połączonych szeregowo jest suma ich wartości czyli w tym wypadku 2KΩ.

Źródła napięcia

Źródła napięcia jakie na tym etapie będą nas interesować to głównie baterie, są niedrogie, bezpieczne i dzięki nim wykonamy w przyszłości ki...